Duncan Haldane conference Eduardo Munox Alvarez/Stringer

Jak obnovit důvěru ve znalosti expertů

LONDÝN – „Proč si toho nikdo nevšiml?“ proslule se dotázala britská královna Alžběta II. akademického sboru London School of Economics v listopadu 2008, hned po propuknutí finanční krize. Po téměř deseti letech je tatáž otázka kladena „expertům“ v reakci na nevšední a nečekané události posledních 12 měsíců – od britského referenda o brexitu po volbu Donalda Trumpa prezidentem Spojených států.

Terčem kritiky jsou v poslední době nejen odborníci provádějící průzkumy veřejného mínění a ekonomové, ale experti obecně. Krizi eurozóny, která začala v roce 2010, považovali někteří za dílo elit s bolestivými dopady na širokou veřejnost. Situaci ještě zhoršila krize chování, když propukly skandály nad vnucenými prodeji nevýhodných finančních produktů, globální manipulací měn a nekalým ovlivňováním Londýnské mezibankovní nabídkové sazby (Libor, srovnávací úroková sazba, již některé banky účtují jiným bankám u krátkodobých půjček).

To vše posílilo podezření veřejnosti, že systém je ohnutý ve prospěch bohatých a mocných, kteří nikdy nemusí skládat účty. Skepse nad věrohodností elit visela jako temný mrak nad referendem o brexitu i nad volbami v USA.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OqYbgxT/cs;

Handpicked to read next