0

Restart vztahů Turecko-EU

MADRID – Před pouhými pěti měsíci ještě žil Usáma bin Ládin, Egypt držel pevně v moci Husní Mubárak a Tunisku vládl tvrdou rukou Zajn al-Abidín ibn Alí. Dnes se napříč regionem šíří lidové vzpoury a politické změny. Zaznamenali jsme brutální represe protestů v Sýrii a Jemenu, přesun saúdských jednotek do Bahrajnu a trvající bitvu o Libyi.

Pro Evropu by „Arabské jaro“ mělo být podnětem k opětovnému zaměření pozornosti na téma, které se v posledních měsících povětšinou přehlíželo: přínosy úplného členství Turecka v Evropské unii. Výhody, jež by přistoupení Turecka Evropě přineslo, by vzhledem k obrovským příležitostem plynoucím ze současných okolností měly být zřejmé.

Za situace, kdy byl Recep Tayyip Erdoğan právě zvolen tureckým premiérem na další období a předsednictví EU se na konci měsíce ujímá Polsko, země dobře obeznámená s významem strategického postavení Evropy ve světě, nadešel pro Unii a pro Turecko čas na „restart“ jednání o tureckém členství.

Prospěch, jejž Turecko může Evropě přinést, byl zřetelný už před „Arabským jarem“. Evropa je ze své podstaty kulturně pestrá, takže rozmanitost je osudem EU. A pokud Evropa nechce být skanzenem, ale aktivním globálním hráčem, potřebuje svěží perspektivu a energii tureckého lidu.