Africa scientists -:AFP:Getty Images Africa science

Cesta k rozvoji přes výzkum a vývoj

KODAŇ – Když vypukne hladomor, vlády a mezinárodní dárci přispěchají s pomocí, která zachraňuje životy. A bohaté země věnují více než 130 miliard dolarů ročně nejen na nasycení hladovějících, ale i na vybudování klíčové infrastruktury a zacelení propastí v přístupu ke vzdělání, zdravotní péči, čisté vodě a kanalizaci všude na světě.

Toto vše je životně důležité. Jednou z nejúčinnějších investic, které by rozvojová komunita mohla realizovat, však není investice do dnešních problémů, nýbrž investice do výzkumu, jenž bude řešit problémy zítřka.

Opakovaně se potvrzuje, že každý dolar vynaložený na výzkum a vývoj vykazuje jeden z nejvyšších společenských přínosů ze všech forem politické intervence. Zajištěním vyšších výdajů na výzkum a vývoj by se předešlo mnoha typickým obavám dárcovských zemí z „financování korupce“. A ve znalostní základně existují velké mezery, které by výzkum mohl zaplnit. To si vyžádá vytyčení nových oblastí, jež budou figurovat vedle oblíbených výzkumných témat, jako jsou alternativní energie nebo vakcíny.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/0vUQ5ZScs