4

Konec republikánské obstrukce

CAMBRIDGE – Jaký rozdíl mohou znamenat dva měsíce. Když Republikánská strana zaznamenala v listopadových volbách do amerického Kongresu značné zisky, všeobecně se to vysvětlovalo tím, že voliči dali najevo rozčarování z neuspokojivého výkonu hospodářství. Když Američané vstupovali do volebních místností, značné procento jich skutečně zastávalo názor, že ekonomické podmínky se zhoršují; mnozí z nich to přičítali prezidentu Baracku Obamovi a hlasovali proti jeho Demokratické straně.

Dnes náhle všichni zjistili, že se americké ekonomice daří dobře – dokonce tak dobře, že vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell přestal vyčítat Obamovi špatnou ekonomiku a začal si připisovat zásluhy za ekonomiku dobrou. Nedávné příznivé ekonomické ukazatele jsou podle něj výsledkem „očekávání republikánského Kongresu“.

Zlepšování hospodářského výkonu USA však započalo dávno před listopadovými volbami. Vlastně odstartovalo už před loňským zářím, kdy výzkumy veřejného mínění začaly naznačovat, že republikáni pravděpodobně ve volbách dopadnou výjimečně dobře, ovládnou Senát a zvýrazní svou většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Faktem je, že po celý rok 2014 docházelo k silnému růstu počtu pracovních míst, který činil v průměru 246 000 míst za měsíc – tedy tři miliony za celý rok –, což snížilo míru nezaměstnanosti až na prosincových 5,6% (oproti 6,7% o rok dříve). Ve srovnání s měsíčním průměrem 185 000 pracovních míst v období let 2011-2013 to představovalo zrychlení, které vypadá ještě lépe, pokud ho porovnáme s předchozí hospodářskou expanzí v letech 2002-2007, kdy každý měsíc vznikalo průměrně 102 000 nových pracovních míst. Poslední čísla dokonce připomínají blažené časy prezidentského působení Billa Clintona.