Žen-min-pi a realita

PEKING – Kongres Spojených států si opět vzal na mušku směnný kurz čínské měny žen-min-pi. Zdá se, že navážet se do Číny se v Americe vrátilo do módy.

Nynější kolo kritiky na adresu Číny ale působí podivněji než to minulé. Když Kongres tlačil Čínu k rozsáhlé měnové revalvaci v letech 2004-2005, čínský přebytek obchodního účtu se rostoucím tempem zvětšoval. Tentokrát se čínský přebytek obchodního účtu významně zmenšuje, v důsledku globální recese způsobené prasknutím americké finanční bubliny. Úhrnný roční přebytek Číny (kromě Hongkongu) teď činí 200 miliard dolarů, takže je oproti roku 2008 o třetinu menší. V poměru k HDP ztratil ještě víc, jelikož HDP v roce 2008 rostl o 8,7%.

Dříve zavěšení žen-min-pi k dolaru Číně snižovalo reálný efektivní kurz, protože dolar ztrácel hodnotu vůči ostatním měnám, například euru, sterlingu a jenu. Tentokrát ale dolar vůči ostatním významným měnám už několik měsíců zhodnocuje, takže relativně pevný kurz mezi dolarem a žen-min-pi způsobuje, že reálný efektivní kurz čínské měny posiluje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/quMKihz/cs;