buruma192_JONATHAN NACKSTRANDAFP via Getty Images_sweden democrats JONATHAN NACKSTRAND/AFP via Getty Images

Zakryjte svastiky

NEW YORK – Není to tak dávno, co byla krajní pravice v Evropě spojována s vetchými staříky, kterým se stýská po starých dobrých časech řádu a vojenských bot. Zakladateli krajně pravicových stran ve Francii a v Itálii, v jejichž čele dnes stojí ženy, byli někdejší důstojníci SS, veteráni kolaborační vichystické vlády a další pochybné figurky, které se vynořily ze stínů druhé světové války. Totéž platí o Švédských demokratech, kteří v nedávných volbách získali 20,6% hlasů.

Je zjevné, že v evropském postfašistickém prostoru se mnohé změnilo. Giorgia Meloniová, která vede krajně pravicovou stranu Bratři Itálie, se stane první ženou v italské premiérské funkci. Národní shromáždění Marine Le Penové získalo ve francouzském parlamentu 89 křesel. A Švédští demokraté budou mít silný hlas v národní politice, přestože zůstanou mimo vládu.

Nejen ženy, ale i mladí muži, obvykle elegantně odění v oblecích šitých na míru, dnes udávají tón evropské krajní pravice. Umírněné konzervativní strany v Evropě zatím extremisté neovládli, jak se to přihodilo republikánům ve Spojených státech, ale strach z úbytku hlasů dohnal i tyto strany dále na okraj politického spektra.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/djnEN4Lcs