Jak restaurovat ekonomiku

NEW HAVEN – Všeobecná neschopnost ekonomů předpovědět finanční krizi, která propukla v roce 2008, se úzce váže k chybným modelům. Neexistence spolehlivých modelů zapříčinila, že tvůrce ekonomických politik ani centrální bankéře nikdo nevaroval před tím, co se blíží.

Jak s Georgem Akerlofem dokládáme ve své nedávné knize Animal Spirits (Životní elán), současnou finanční krizi vyvolaly spekulativní bubliny na trhu s bydlením, na akciovém trhu a na trhu s energiemi a dalšími komoditami. Bubliny jsou plodem koloběhu zpětných vazeb: rostoucí spekulativní ceny povzbuzují optimismus, ten pobízí k dalším nákupům, čímž zase dále zvyšuje spekulativní ceny – až přijde krach.

Slovo „bublina“ ale ve většině ekonomických statí a učebnic nenajdete. Probírka pracovních studií vytvořených v posledních letech centrálními bankami a katedrami ekonomie také přinese jen nemnoho případů, kdy se „bublina“ alespoň zmiňuje. Ostatně myšlenka, že bubliny existují, získala u velké části ekonomické a finanční obce tak nevalnou pověst, že rozvádět ji na semináři o ekonomii je jako přednášet skupině astronomů astrologii.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/IyUIvjS/cs;