pistor8_GettyImages_digitalcurrenciesfloatingwhiteline Getty Images

Jak správně reagovat na hrozbu Libry

NEW YORK – Plán Facebooku do roka zavést novou digitální měnu, Libru, si nezískal mnoho přátel. Na novinku ihned zareagovali regulační orgány, tvůrci politik i akademici – a povětšinou skepticky. Výbory Kongresu USA rychle svolaly slyšení a téma se významně projevilo minulý měsíc na schůzce G7 ve Francii.

Vysvětlit tento zpětný ráz zčásti pomáhá špatné renomé Facebooku coby strážce soukromí jeho uživatelů. Skutečnou rozbuškou ale bylo náhlé uvědomění si hrozby, již digitální měny představují pro stávající měnový systém – ne výhledově, ale už teď. Kryptoměny existují už víc než deset let, ale žádná dosud nebyla natolik rozšířená, aby zpochybnila stávající řád. S potenciálem zapojit přes dvě miliardy aktivních uživatelů měsíčně by to Facebook mohl změnit.

Když jim teď tato společnost hodila k nohám rukavici, vlády by měly příležitosti využít k prosazování takové formy digitální měny, která bude sloužit veřejnému blahu. I nejzarytější obhájci současné měnové soustavy přiznají, že neprospívá všem rovným dílem. Navíc ji rychle předstihují technologické změny, které jsou z velké části nedostatečně regulované a mohly by spotřebitele vystavit nepředvídaným rizikům.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/Kzt3WOCcs