Migrants rescued by Topaz Responder Andreas Solaro/Getty Images

Konektivita a moderní uprchlík

ŽENEVA – Skupina uprchlíků, které jsem v tomto čase minulý rok potkal, byla čerstvě vyloděná. Uprchli ze svých domovů v Sýrii, cestovali z poloviny přes Turecko a vložili své životy do rukou gangu pašeráků lidí, kteří jim slibovali, že je dostanou do Evropy. Navzdory všemu, co přetrpěli, mi jeden z nich hned po přistání na řeckém ostrově Lesbos řekl, že během této nebezpečné cesty zpanikařili pouze jednou: když jim zmizel signál na mobilním telefonu.

Tento signál, jakkoliv slabý, byl pro uprchlíky jediným pojítkem s vnějším světem. Když zmizel – když opravdu neměli jako kontaktovat svou rodinu, kamarády, nebo zkrátka nikoho, kdo by jim mohl pomoci – byli sevřeni pocitem izolace a strachu více, než vůbec kdy zažili. Je to pocit, jaký by nikdo již nikdy neměl znovu prožít.

Pro většinu lidí v industrializovaném světě – a pro každého na letošním Výročním setkání Světového ekonomického fóra v Davosu – je konektivita běžnou životní skutečností. Máme mobilní telefony, tablety a počítače, vše připojené k super rychlému -  a nadále zrychlujícímu – internetovému připojení. K tomu přidejme stále rostoucí počet platforem se sociálními médii a jsme v podstatě mezi sebou stále v kontaktu. Informace tečou tak volně a vytrvale, že máme tendenci bát se spíše přetížení, než nedostatku.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/s1a3GGX/cs;