Ana Rey via Flickr

Všelidová šaráda

NEW YORK – V Evropě letí referenda. V červnu britští voliči rozhodnou, zda má Spojené království zůstat v Evropské unii. Maďarská vláda vyzvala k referendu o přijetí uprchlické kvóty, již zemi určila EU. Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán už prohlásil, že Maďarsko běžence odmítne pustit do země. „Všichni teroristé jsou v zásadě migranti,“ řekl. V referendu bude zřejmě po jeho.

Snad nejpodivnější referendum proběhne v dubnu v Nizozemsku, po úspěšné petiční kampani. Tamním občanům bude položena otázka, zda má Nizozemsko podepsat asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou. Všechny ostatní členské země EU už souhlasily, ale bez Holanďanů nelze dohodu ratifikovat.

Člověk by si mohl myslet, že podrobnosti obchodních dohod a celních bariér s Ukrajinou budou pro většinu nizozemských voličů matoucí, a podivit se, proč by je měly zajímat natolik, aby o nich proběhlo referendum. Referenda ale vyhovují populistické náladě, která zachvátila mnoho zemí, od Ameriky Donalda Trumpa po Orbánovo Maďarsko.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ziWJqVf/cs;