Hledání rovnováhy v ekonomickém vztahu USA-Čína

CAMBRIDGE – Jak se globální hospodářství stabilizuje, sílí nebezpečí, že Spojené státy a Čína sklouznou ke svým předkrizovým ekonomickým obyčejům, čímž vystaví riziku sebe i zbytek světa. Navzdory oficiální čínské rétorice o nezbytnosti nové globální měny, která by nahradila dolar, a flirtům amerických zákonodárců s klauzulemi podle hesla „kupujte americké zboží“ (což děsí všechny, nejen Číňany), nikdo nebude chtít rozhoupávat loďku, která už se málem převrátila. Čína tedy nadále hospodaří s obřími přebytky obchodu a USA nadále utrácejí a půjčují si.

Krátkodobá stabilita se teď zajisté zdá přitažlivá. Pokud ale obchodní a dluhový vztah mezi USA a Čínou pouze naváže, kde se zpřetrhal, co zabrání návratu téže neudržitelné dynamiky, jíž jsme právě byli svědky? Vždyť obrovské zahraniční půjčky USA zřetelně byly klíčovým faktorem vzniku aktuální finanční šlamastyky a nadměrný spoleh Číny na exportem tažený růst zase zapříčinil její mimořádnou zranitelnost nenadálým propadem celosvětové poptávky.

V obou zemích pomohl dočasně zabránit další újmě gigantický fiskální stimul, ale kde je nezbytná změna? Nebylo by lepší akceptovat teď adaptaci v podobě pomalejšího postkrizového růstu než se vmanévrovat do ještě většího zhroucení?

https://prosyn.org/eBTL2gFcs