0

Realism in Iraq

Washingtonská hora těžce rodila a nepřivedla na svět ani myš. Generál David Petreaus i prezident George W. Bush promluvili, ale politika Spojených států v Iráku zůstává, jaká byla. Tato politika zavedla USA do pasti, takže největší a nejvýznamnější mocnost světa teď stojí jen před špatnými možnostmi.

Kdyby USA sledovaly své národní zájmy, stáhly by se z Iráku co nejdříve, poněvadž tuto válku už nelze vyhrát. Oslabuje vůdčí západní velmoc a posiluje nepřátele Západu. USA se ale nemohou stáhnout, leč by celý region přenechaly chaosu.

USA chtěly nastolit demokratický Irák. Namísto toho se po americkém stažení možná země rozpadne, což by případně mohlo vést k „balkanizaci“ Středního východu, s nesmírně nebezpečnými důsledky pro celý region.

Válkou v Iráku USA také chtěly vyvolat demokratickou transformaci celého Středního východu. Místo toho pomohly Íránu získat regionální převahu, jíž by tato země sama nikdy nedosáhla. Kdyby se teď USA stáhly, Střední východ by namísto demokratické transformace čelil válce všech proti všem o regionální hegemonii.