Unaffordable housing Boston Globe/Getty Images

Proč začínají být města finančně nedostupná?

NEW HAVEN – Nerovnost se obvykle měří porovnáním příjmů domácností uvnitř dané země. Existuje však i jiný typ nerovnosti: rozdíl v dostupnosti bydlení v různých městech. Dopad této formy nerovnosti není o nic méně znepokojivý.

V mnoha světových městských centrech začíná být bydlení pro lidi s průměrnými příjmy prohibitivně drahé. S růstem cen nemovitostí ve městech mohou být někteří obyvatelé nuceni odejít. Samozřejmě platí, že pokud někdo již dříve vlastnil v této lokalitě dům, který může prodat, možná pokládá růst cen za štěstí, jež lze odchodem z tohoto domu zpeněžit. V opačném případě však může být nucen odejít bez kompenzace.

Důsledky nejsou jen ekonomické. Lidé mohou být vytlačováni z měst, v nichž strávili celý život. Odchod se rovná ztrátě celoživotních vazeb, a proto může být traumatický. A pokud rostoucí ceny nemovitostí vytlačí příliš mnoho celoživotních obyvatel, pak i město samotné trpí ztrátou totožnosti, a dokonce i kultury.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ZSb2Vu9/cs;

Handpicked to read next