Obchodní sankce na druhý pohled

Kongres USA téměř jednomyslně (418 ku 2 ve Sněmovně reprezentantů a 94 ku 1 v Senátu) schválil zpřísnění obchodních a finančních sankcí vůči Barmě, jejíž despotický režim pronásleduje a opakovaně vězní právoplatnou čelní představitelku země Aun Schan Su Ťij. V roce 1990 zvítězila v prezidentských volbách, ale ozbrojené síly jí nedovolily převzít moc.

Sankce jsou ovsem nesprávný přístup, neboť mezinárodní marginalizace ubližuje obyčejným občanům mnohem víc než diktátorským režimům. Je na čase používání hospodářských sankcí omezit a zaměřit je účinněji na despoty.

V nedávné historii se nejvíce proslavily sankce uvalené na Jižní Afriku v období apartheidu. Větsina světového společenství přestala obchodovat s Jižní Afrikou a investovat do jihoafrických firem. Tyto sankce, jak se zdá, pomohly urychlit zánik barbarského režimu. Jeden velký úspěch ale nemůže zakrýt mnohé nezdary. Navíc je dost dobře možné, že světové společenství mohlo napomoci pádu apartheidu jinými způsoby.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/m0r8thJ/cs;