Přehodnoťme smysl a obsah zahraniční pomoci

CAMBRIDGE: Bohaté země světa poskytují chudším zemím každoročně nezanedbatelné množství zahraniční pomoci, okolo 60 miliard amerických dolarů. Přestože to není ve své podstatě nijak velkorysá část příjmů bohatých zemí (jen zhruba jedna čtvrtina procenta všech jejich hrubých národních produktů), je to pořád skutečně hodně peněz. Snad bychom měli očekávat od těchto peněz více výsledků, ale ve skutečnosti většina příjemců této pomoci dosahuje jen nevalných ekonomických výsledků, a již několik studií potvrdilo, že mezi zahraniční pomocí a zlepšením životních standardů těchto zemí lze nalézt jen slabé vazby.

Světová banka nedávno jedno vysvětlení těchto slabých vazeb nabídla: mnoho příjemců této pomoci má velice špatné hospodářské politiky, jako jsou například nadměrné státní intervence do ekonomiky, vysoká úroveň korupce, makroekonomická nestabilita a mnoho podobných. Banka správně zdůraznila, že v takovém nevhodném prostředí nemůže pomoc správně působit. Řešení, se kterým banka přišla, je proto zcela jednoznačné: pomoc by měla být lépe cílená, a to do těch zemí, jež provádějí ekonomické reformy, a pomoc by měla být okamžitě přerušena, když se ukáže, že ji vlády zneužívají nebo jsou příliš zkorumpované.

To je správné doporučení a mělo by být podporováno, ale to opravdu nestačí, je třeba jít dál. Existují přinejmenším dva další důvody, proč proces zahraniční pomoci selhává. Tím prvním je to, že se většina adresátů zahraniční pomoci topí v zahraniční zadluženosti, kdy začasto dluží peníze těm samým vládám a mezinárodním institucím, jež jim pak poskytují “pomoc”. Do velké míry je tato pomoc vskutku pouhým přísunem dolarů pro jejich další recyklaci při splátkách dluhů u MMF a Světové banky a dalších bohatých států. “Donátoři” nezastaví pomoc, protože dobře vědí, že jejich minulé půjčky by se provždy propadly mezi ty nesplatné, pokud by se do těchto zemí nenalily nové peníze, kterými by bylo možno tyto staré dluhy splácet.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bo3X89y/cs;
 1. An employee works at a chemical fiber weaving company VCG/Getty Images

  China in the Lead?

  For four decades, China has achieved unprecedented economic growth under a centralized, authoritarian political system, far outpacing growth in the Western liberal democracies. So, is Chinese President Xi Jinping right to double down on authoritarianism, and is the “China model” truly a viable rival to Western-style democratic capitalism?

 2. The assembly line at Ford Bill Pugliano/Getty Images

  Whither the Multilateral Trading System?

  The global economy today is dominated by three major players – China, the EU, and the US – with roughly equal trading volumes and limited incentive to fight for the rules-based global trading system. With cooperation unlikely, the world should prepare itself for the erosion of the World Trade Organization.

 3. Donald Trump Saul Loeb/Getty Images

  The Globalization of Our Discontent

  Globalization, which was supposed to benefit developed and developing countries alike, is now reviled almost everywhere, as the political backlash in Europe and the US has shown. The challenge is to minimize the risk that the backlash will intensify, and that starts by understanding – and avoiding – past mistakes.

 4. A general view of the Corn Market in the City of Manchester Christopher Furlong/Getty Images

  A Better British Story

  Despite all of the doom and gloom over the United Kingdom's impending withdrawal from the European Union, key manufacturing indicators are at their highest levels in four years, and the mood for investment may be improving. While parts of the UK are certainly weakening economically, others may finally be overcoming longstanding challenges.

 5. UK supermarket Waring Abbott/Getty Images

  The UK’s Multilateral Trade Future

  With Brexit looming, the UK has no choice but to redesign its future trading relationships. As a major producer of sophisticated components, its long-term trade strategy should focus on gaining deep and unfettered access to integrated cross-border supply chains – and that means adopting a multilateral approach.

 6. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now