0

Přehodnoťme antiterorismus

Zachmuření pohraničníci a přísná bezpečnostní opatření na mezinárodních letištích představují dostatečně silné ujištění, že rozvinutý svět utrácí na ochranu před terorismem stamiliardy dolarů. Stojí to však za to?

Třebaže občané bohatých zemí pokládají terorismus za jednu z největších světových hrozeb, mezinárodní teroristé v průměru zmaří pouhých 420 životů ročně. Podařilo se tedy teroristům přimět rozvinutý svět, aby nevhodně investoval do antiterorismu a ignoroval přitom naléhavější problémy spojené se zdravím, životním prostředím, konflikty a správou věcí veřejných?

Kodaňský konsensus, jehož cílem je zvažovat náklady a přínosy různých řešení nejpalčivějších problémů světa, si nedávno objednal nový výzkum výhodnosti různých metod boje proti terorismu. Výsledky jsou překvapivé a znepokojivé.

Celosvětové roční výdaje na vnitřní bezpečnostní opatření se od roku 2001 zvýšily asi o 70 miliard dolarů. Není překvapivé, že se to zpočátku odrazilo v poklesu počtu mezinárodních teroristických útoků o 34%. Překvapivé však je, že každý rok v jejich důsledku zemře o 67 lidí více .