0

Nový start debaty o raketách

WASHINGTON, DC – Debata mezi Spojenými státy a Ruskem ohledně amerických plánů na rozmístění prvků protiraketové obrany v Evropě se znovu rozpaluje. Přetrvávající neshody s Polskem ve věci jeho podmínek pro přijetí obranných stíhacích protiraket přivedly americké představitele k náznaku, že by jako alternativní umístění mohli zvážit Litvu. Cílem tohoto posunu je zřejmě přimět Polsko, aby při vyjednávání projevilo větší flexibilitu, ale představa, že si Amerika zřídí vojenské základny v zemi, která bývala součástí Sovětského svazu, rozdmýchala hněv Kremlu.

V červnu hlavní americký vyjednavač pro tuto problematiku John Rood zaletěl do Litvy, aby tamní vládu informoval o stavu polsko-amerických jednání. Amerika má zájem umístit deset stíhacích protiraket do Polska a vyspělou radarovou stanici zaměřenou na protiraketovou obranu do České republiky. Tento týden americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová navštívila Prahu a s Čechy podepsala dohodu, avšak polsko-americké rozhovory zůstaly vězet na mrtvém bodě.

Přestože ministerstvo zahraničí USA odmítlo Roodovy diskuse ve Vilniusu označit za formální vyjednávání o možném alternativním umístění, ministerstvo obrany přiznalo, že Amerika pro případ, že by rozhovory s Polskem zůstaly ve slepé uličce, zvažuje další možnosti.

Litevský ministr obrany Juozas Olekas prohlásil, že očekává, že Polsko a Amerika dosáhnou dohody, ale dodal, že „kdyby byla Litva požádána, o možnosti podílet se na protiraketovém štítu by uvažovala. Měli bychom zvážit všechny plusy a minusy.“