Nový start debaty o raketách

WASHINGTON, DC – Debata mezi Spojenými státy a Ruskem ohledně amerických plánů na rozmístění prvků protiraketové obrany v Evropě se znovu rozpaluje. Přetrvávající neshody s Polskem ve věci jeho podmínek pro přijetí obranných stíhacích protiraket přivedly americké představitele k náznaku, že by jako alternativní umístění mohli zvážit Litvu. Cílem tohoto posunu je zřejmě přimět Polsko, aby při vyjednávání projevilo větší flexibilitu, ale představa, že si Amerika zřídí vojenské základny v zemi, která bývala součástí Sovětského svazu, rozdmýchala hněv Kremlu.

V červnu hlavní americký vyjednavač pro tuto problematiku John Rood zaletěl do Litvy, aby tamní vládu informoval o stavu polsko-amerických jednání. Amerika má zájem umístit deset stíhacích protiraket do Polska a vyspělou radarovou stanici zaměřenou na protiraketovou obranu do České republiky. Tento týden americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová navštívila Prahu a s Čechy podepsala dohodu, avšak polsko-americké rozhovory zůstaly vězet na mrtvém bodě.

Přestože ministerstvo zahraničí USA odmítlo Roodovy diskuse ve Vilniusu označit za formální vyjednávání o možném alternativním umístění, ministerstvo obrany přiznalo, že Amerika pro případ, že by rozhovory s Polskem zůstaly ve slepé uličce, zvažuje další možnosti.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/QDZL4ECcs