buruma189_ Brooks Kraft LLCCorbis via Getty Images_supremecourtcatholicpriest Brooks Kraft/LLC/Corbis via Getty Images

Katolíci versus ústava

NEW YORK – Podle průzkumu Pewova výzkumného centra z března letošního roku se 61% Američanů domnívá, že umělé přerušení těhotenství by mělo být ve většině případů legální. Přesto americký Nejvyšší soud zrušil ústavní právo na potrat, které v roce 1973 přiznal svým rozhodnutím v kauze Roeová versus Wade.

Není divu, že reakce byla prudká. Jedna demokratická kongresmanka, Alexandria Ocasiová-Cortezová, vyzvala k impeachmentu dvou nejvyšších soudců za lhaní pod přísahou během senátních slyšení, kde se rozhodovalo o jejich potvrzení ve funkcích. Komentátoři v panice varují před koncem demokracie ve Spojených státech. Jiní ze situace viní nenávist k ženám a „teatrální maskulinitu“.

Méně pozornosti se již věnuje jednomu důležitému prvku americké debaty o potratech: setrvalému růstu hluboce zpátečnické odnože katolicismu v americkém veřejném životě. Katolíci samozřejmě nejsou v mnoha otázkách včetně otázky práva na potrat rozpolcení o nic méně než kdokoliv jiný. Liberální katolíci, jako jsou prezident Joe Biden nebo předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová, jakož i mnozí ze zhruba 50% katolíků, kteří hlasovali pro demokraty, ústavní právo na potrat podporují. Totéž platí o soudkyni Sonii Sotomayorové, jednoho ze tří liberálů v Nejvyšším soudu. Pět z devíti soudců Nejvyššího soudu se však hlásí k ultrakonzervativní verzi katolicismu, která zastává názor, že i embryo má duši, a je tudíž posvátné.

https://prosyn.org/BW8BmBWcs