Quo Vadis, Íráne?

BERLÍN – Írán právě promrhává největší historickou příležitost, jakou tato země měla od revoluce v roce 1979 a možná i v posledních sto letech. Tato příležitost má jméno Barack Obama.

Obamovou politikou je podání ruky Íránu, což pro tuto zemi znamená jedinečnou šanci – pokud, a to je velký otazník, íránské vedení nabídnutou ruku přijme. Momentálně téměř nic nenasvědčuje tomu, že se to stane, protože pro íránské vůdce představuje Obamova nabídka také vážné nebezpečí. Ničeho se totiž neobávají tolik jako otevření se Americe a uvolnění napětí mezi oběma státy. George W. Bush a jeho neokonzervativní administrativa íránskému režimu vyhovovaly, protože mu umožnily, aby se sešikoval a současně aby beztrestně uplatňoval svůj vliv v Iráku a Afghánistánu.

Stejně jako všichni částeční modernizátoři v autoritativních režimech si také íránští vládci přejí rozvinutou ekonomiku, technologie a infrastrukturu, ovšem nikoliv svobodu, demokracii a vládu zákona. To vysvětluje jejich obavy, by přímo panickou hrůzu z „barevných revolucí“, třebaže de facto usilovně pracují na jejich vyvolání.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2cqX4ef/cs;