http://prosyn.org/Cxw36VO/cs;
New Comment
Email this piece to a friend
Contact us
Please select an option
- Secure publication rights
- Submit a commentary for publication
- Website help
- Careers
- Advertise with us
- Feedback/general inquiries
- Education Subscriptions
- Corporate Subscriptions
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Dnešní krize v Libanonu je krizí libanonského státu. Jde o krizi strukturní, již je potřeba překonat, má-li ustat násilí.
Když Izrael v roce 2000 stáhl své jednotky z jižního Libanonu, mezinárodním předpokladem bylo, že libanonská vláda na vyklizeném území obnoví své pravomoci. Hizballáh, který proti izraelské okupaci vedl ozbrojený boj, měl odzbrojit a přetavit se v politickou sílu, zastupující šíitskou komunitu, již libanonské vládnoucí maronitské, sunnitské a drúzské elity historicky marginalizovaly.
Nic z toho se nestalo. Slabá bejrútská vláda se místo nasazení svých sil v jižním Libanonu smířila s odhodláním Hizballáhu proměnit oblast v opěrné území pro útoky proti Izraeli. Během uplynulých šesti let si Hizballáh vybudoval virtuální stát ve státě: jeho milice se v jižním Libanonu staly jedinou vojenskou silou a vybudovaly si základny podél hranice s Izraelem, občas jen několik metrů od ní. Příležitostně Hizballáh ostřeloval Izrael a jeho vůdce Hasan Nasralláh pokračoval ve svých děsivých invektivách, a to nejen proti Izraeli a sionismu, ale proti všem Židům.
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.
Already have an account or want to create one? Log in