0

Putin se líbí všem a ve všem

MOSKVA: Prezidentská kampaň v Rusku byla nudná. Kéž bych mohl napsat, že byla nezajímavá, protože jsme nyní normální demokratická země, kde politika je pozemská a nestojí mezi životem a smrtí. Rusko je ale stále jiné a proto volby, které svou naprostou předvídatelností připomněly volby z dob Sovětského Svazu, nejsou vítaným úkazem. Zásadní otázky zůstávají nevyjasněny; do nesnadných rozhodnutí se nikomu nechce. Potřebujeme větší informovanost a jednotu názorů, a ty naše demokratické volby nenabídly.

Voliči byli natolik otrávení, že se až pochybovalo, zda se z nich k volebním urnám dostaví aspoň oněch 51 procent, bez kterých by volby musely být prohlášeny za neplatné. Pokud by nepřišli, mohly být volby přinejmenším zajímavé. Zahraničí pochopitelně ostře sledovalo celou naši takzvanou kampaň, nejspíš asi proto, že ruská demokracie pořád ještě voní novotou.

Putin vyhrál na celé čáře, jak se už několik měsíců předvídalo. Už tedy není pouhým „úřadujícím“ prezidentem, panuje nyní plným právem. Jaký ale bude jeho mandát? To nikdo neví jistě. Hrubé náznaky směru jeho prezidentování možná nalezneme při zevrubnějším zkoumání strmé dráhy Putinovy hvězdy vzhůru.

Putin znamená změnu; změnu sice v zárodku, ale přesto změnu. A to hlavně pro Rusy, kteří byli již dlouhou dobu znechuceni Borisem Jelcinem. Z Jelcina, miláčka davů, idolu žen a intelektuálů se na stará kolena stal politováníhodný dědek. Lidé měli dost jeho „nepředvídatelností“, neschopnosti ovládat se na veřejnosti či neochoty přimět tu svou úplatnou kremelskou partu k rozumu, když už ne k poctivosti. Lidé Jelcina vinili za to, že z Ruska udělal celosvětový terč posměchu, a měli až po krk jeho planých slibů.