0

Putinův bezděčný kat?

MOSKVA – Otázka, která až dosud vévodila ruské politice i světové diskusi o ruské politice, – „Zůstane (Vladimír Putin), nebo nezůstane u moci?“ – se teď už vyjasnila. Zůstane i nezůstane.

Volba Putinova dlouholetého přisluhovače a dosazeného následníka Dmitrije Medveděva na post ruského prezidenta znamená, že Putin se formálně vzdává veškeré pompy a okázalosti kremelské moci. Teď se ale zdá, že jediné, čeho se Putin vzdává – pokud vůbec –, jsou salvy z 21 děl a první místo v protokolárních řadách. Putin se domnívá, že rozhodnutím stát se pod prezidentem Medveděvem předsedou vlády se dostává blíž k mašinérii moci, neboť bude mít minutu za minutou pod kontrolou vládu.

Tento bizarní transfer úřadu, ale ne moci – snad mírné zdokonalení praxe guvernérů států na americkém jihu, kteří po vypršení limitu mandátu předávali kdysi úřady manželkám – je Putinovým scénářem. Co když se s ním ale Medveděv neztotožňuje? Co když Medveděv po několika letech ze závislosti na svém ochránci vystoupí, tak jako se Putin vymanil Borisi Jelcinovi, muži, který jej na kremelský trůn dosadil? Pokud by k tomu snad došlo, bude užitečné vědět, co vlastně Medveděv zastupuje, pokud vůbec něco.

Jedna věc je na Medveděvovi okamžitě nápadná: má jen nepřímé vazby na siloviky, bývalé příslušníky KGB a armády, již dominovali Putinově éře. Jako vystudovaný právník by měl v zásadě rozumět významu právního řádu. Coby místopředseda vlády od roku 2005 zase dohlížel na Projekty ruských národních priorit (soubor politik k rozvoji sociálního blahobytu), čímž získal jasnější přehled o hlubokých nedostatcích Ruska, než mohl kdy získat kdokoli ze siloviků, typických zaměřeností na získání a udržení osobní moci.