Putinova štěňata a ruská demokracie

Když Vladimir Putin dohlížel z paluby jaderné ponorky na vojenské manévry nedaleko Skandinávie, oznámil, že Rusko vyvinulo nový raketový systém, který je nejlepší na světě. Nebyla to jeho nejpřesvědčivější chvíle. Tři starší rakety odpálené v jeho přítomnosti minuly cíle na Kamčatce. Ponorka, v níž se Putin nacházel, připomínala ponorku Kursk, uvnitř níž došlo během podobného vojenského cvičení v roce 2000 k výbuchu, který si vyžádal životy 118 námořníků.

Po katastrofě ponorky Kursk byl Putin dotázán, co se opravdu stalo. „Potopila se," odvětil s poněkud morbidním úsměvem. V jedné nedávné anekdotě se novinář Putina ptá, co se stalo se štěňaty jeho oblíbeného psa, jejichž narození během prosincových parlamentních voleb prezident hrdě oznámil světu. „Utopila se," odpovídá Putin.

Ruská demokracie je téměř stejně mladá a slepá jako Putinova štěňata - ovšem mnohem chudší. Země s nízkou úrovní příjmů mohou rozvíjet demokracii, ale dělá jim těžkosti ji udržet. Indie, která je chudá a zároveň demokratická, představuje šťastnou výjimku z tohoto pravidla. Stane se Rusko, jehož politický odkaz není britský, nýbrž sovětský, výjimkou další? Země s příjmy na hlavu pohybujícími se okolo současné ruské úrovně udrží demokracii v průměru 15-20 let. Ruská demokracie, která se zrodila v roce 1991, se tak možná blíží k datu svého vypršení.

https://prosyn.org/BU4DKcucs