Putinovy neoimperiální ambice

Jak se přibližuje 14. březen a s ním znovuzvolení Vladimíra Putina, je čas udělat inventuru jeho pobytu v prezidentském úřadu. Nejzásadnější věcí, k níž za jeho dozoru došlo, je to, že se Rusko stabilizovalo. A s nastalou stabilitou se odhalila tvář Ruska 21. století.

Většina světa vidí v Putinově Rusku neoautoritativní režim založený na státem řízeném kapitalismu propojeném s vládní byrokracií a obklopeném nezralou občanskou společností. Ve smyslu surové moci je Rusko očividně slabší než někdejší Sovětský svaz. Toto Rusko není schopné se plně sjednotit se Západem a ani po tom netouží.

Avšak ač oslabené, což nesporně je, Putinovo Rusko se stále považuje za velmoc. Vládnoucí elita odmítá proměnu Ruska ve služebně mladšího partnera USA či v nevýznamného člena Západu. Podle ruské elity je reálpolitika 21. století spojením geopolitiky a geoekonomiky s příměsí vojenské síly. Ideologie a hodnoty hrají zanedbatelnou roli.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nKj79oZ/cs;