0

Putin je ostrov

Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, napsal básník John Donne. Má-li americký prezident George Bush o nadcházejícím moskevském a petrohradském summitu dobré informace, nebude Donnovu výroku přikládat přílišný význam. Prezident Putin totiž izolovaným ostrovem uprostřed Ruska vskutku je, přinejmenším pro ruskou elitu, která vzít za své jeho odhodlání ukotvit Rusko pevně k Západu.

K Putinově zahraniční politice má elita mnoho výhrad. Ty se ale většinou zakládají na představě, že Amerika nebere ohled na ruské zájmy a jde přes ně jako přes mrtvoly. Elitě se nelíbí, že na půdě bývalých sovětských republik Gruzie, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu operuje americká armáda. S další vlnou rozšíření Severoatlantické aliance navíc všem začíná být jasné, že hranice NATO se dále přiblíží k ruským hranicím - a přijetím pobaltských republik vlastně překročí hranice bývalého Sovětského svazu. A pokud jde o zahraniční investice, ty se téměř nezvýšily.

Putin se podle elity vzdal tradičního ruského vnímání bezpečnosti a nic za to od Západu nedostal. Zločiny, z nichž Putina viní, znějí jako obžaloba z velezrady.

Když se po 11. září Putin několika odvážnými kroky přiblížil k Západu, očekával za to, jak jinak, chválu a přízeň. Ze Západu přišel samozřejmě nevděk. Amerika odstoupila od dohody o protibalistických střelách z roku 1972 a teď Putinovi cpe do chřtánu neurčitou dohodu o odzbrojení, která má být podepsána právě na nadcházejícím summitu a podle níž Spojené státy nebudou muset nadbytečné střely a hlavice zničit, ale jen ,,dát k ledu".