0

Nigérie na okraji propasti

Nigérie je opět na pokraji rozpadu, tentokrát díky hrozbě, že parlament obžaluje prezidenta Oleseguna Obasanja. Nigérie je ovšem známa svými nevšedními řešeními. "Experti" na Afriku už opět strašlivě varují, že zemi hrozí rozklad, ale Nigérie - jakkoli vratce - opět drží pohromadě.

Síly, jež podkopávají jednotu a stabilitu Nigérie, jsou stejně různorodé jako silné. Ovšem neméně mocné a houževnaté jsou i faktory, které tuto obrovskou, sociálně mnohotvárnou zemi s více než 120 miliony obyvatel drží pohromadě a které ji neustále vytahují zpod okraje propasti - přestože i ti nejoptimističtější zahraniční pozorovatelé se pokaždé připravují na nejhorší.

Tentokrát stoupá národnostní a etnické napětí, neboť v příštím roce se budou konat prezidentské volby, teprve druhé od roku 1999, kdy skončila vojenská vláda. Ve městech jako Lagos a Warri na jihu a Kaduna a Kano na severu země se nezaměstnaná městská mládež a národnostní domobrana stále více zapojuje do ozbrojených loupeží a politicky motivovaného násilí. V ropných oblastech kolem delty řeky Niger, kde rozzlobená mládež a zubožené ženy obviňují petrolejářské společnosti a státní úředníky z toho, že jim vzali jejich obydlí i jejich ropu, aniž by jim za to něco dali, by se politicko-ekologická krize mohla vbrzku vymknout kontrole.

Většina zahraničních pozorovatelů ovšem nedokáže pochopit labyrint živých nitek, které Nigérijce navzájem spojují. Fulaniové, kmen pastevců a řezníků, původem ze severních částí země, jsou dnes běžnými obyvateli východních měst a vesnic. Igbové, obchodníci a řemeslníci dnes plní slavný trh v Kanu a dalších severních městech. Obchodní metropole Nigérie Lagos je městem míšenců a kříženců, kde žádný kmen nemá převahu.