Prosazování demokracie na širším Středním východě

Američtí i evropští lídři hovoří o nutnosti podpořit na „širším Středním východě" reformu. Američané úkol vnímají jako hlavní bojiště ve válce proti teroru; Evropanům jde o vstřícné vlády, jež zastaví proud ilegální migrace a organizovaný zločin. Obě strany jsou zajedno, že spolupráce s lokálními partnery na mírové demokratické změně dnes je nejlepším způsobem, jak se vyvarovat násilné revoluci či vojenskému zásahu zítra.

Tento reformní elán představuje proměnu náhledu. V minulosti se prioritami stávaly jiné zájmy, například zabezpečení plynulých dodávek ropy nebo získání součinnosti při potírání terorismu. Navzdory květnaté rétorice o prosazování demokracie však její podpora dosud nespočívá na konkrétních akčních programech. Seriózní strategie musí splnit tři úkoly: posílit podporu demokratů v oblasti, vytvořit regionální podmínky, které usnadní demokratický rozvoj, a konečně přimět nás samotné přetvořit vlastní domácí scénu tak, abychom vyvíjeli prodemokratické zahraniční politiky a dokázali je udržet.

Zaprvé, ačkoliv je třeba, aby Západ hrál zásadní podpůrnou úlohu, změna musí vycházet z regionu. Naším úkolem je posilovat místní politické síly prosazující demokratickou změnu. V mnoha zemích jsou demokratičtí aktivisté kvůli své věrnosti lidským právům vězněni - a pomoci se jim dostane jen málo. Žádný vysoce postavený americký ani evropský lídr by neměl oblast navštívit bez zmínky o lidských právech a obhajoby osob bojujících za demokracii.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/eSD6mwD/cs;