varoufakis84_Yuichiro ChinoGetty Images_inflation Yuichiro Chino/Getty Images

Progresivní měnová politika je jedinou alternativou

ATÉNY – S ústupem koronavirové pandemie v rozvinutých ekonomikách připomínají centrální banky dotyčných zemí stále více onoho příslovečného osla, který měl hlad i žízeň a pošel hlady i žízní, jelikož se nemohl rozhodnout mezi senem a vodou. Politici jsou rozpolcení mezi inflačním neklidem na jedné straně a strachem z deflace na straně druhé, a tak zaujímají potenciálně nákladný vyčkávací přístup. Pouze progresivní přehodnocení jejich nástrojů a cílů jim může dopomoci k tomu, aby po pandemii sehráli společensky užitečnou roli.

Centrální bankéři kdysi měli jedinou páku: úrokové sazby. Sražením sazeb revitalizovali uvadající ekonomiku, zvýšením sazeb pak krotili inflaci (často i za cenu vyvolání recese). Časování těchto kroků a rozhodování, jak dalece s touto pákou hýbat, nikdy nebylo snadné, ale přinejmenším šlo o pouhý jeden nástroj: posunout páku nahoru, anebo dolů. Dnes je práce centrálních bankéřů dvojnásob obtížná, protože od roku 2009 musí hýbat se dvěma pákami.

Po globální finanční krizí v roce 2008 se totiž stala nezbytností druhá páka, protože ta první se zasekla: i když už byla stlačená nejníž, jak to šlo – to znamená, že úrokové sazby klesly na nulu a často se vydávaly i do záporného pásma –, ekonomika stagnovala dál. Velké centrální banky (pod taktovkou amerického Federálního rezervního systému a britské Bank of England) proto napodobily příklad japonské centrální banky a vytvořily druhou páku s názvem „kvantitativní uvolňování“ (QE). Když touto pákou pohnuly nahoru, vytvořily peníze k nákupu papírových aktiv komerčních bank v naději, že banky napumpují tyto nové peníze přímo do reálné ekonomiky. A pokud by se dostavila inflace, stačilo zatlačit pákou dolů a nákupy aktiv omezit.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/JfWm8r3cs