Privatizace nigerijské vlády

Nigérie dokáže být smělá na diplomatickém poli, jak dokládá její nabídka azylu pro liberijského prezidenta Charlese Taylora. Chce-li vsak zvrátit chod své skomírající ekonomiky, bude muset projevit podobnou neohroženost.

Nigérie je učebnicovým příkladem nezdařeného rozvoje. Průměrný příjem v zemi se řadí k nejnižsím na světě. Chudoba zde dosahuje epidemických rozměrů, když více než tři čtvrtiny Nigerijců musí vystačit s méně než dvěma dolary na den, a celkové příjmy jsou zde vychýleny ve prospěch bohatých více než kdekoliv jinde na světě. Nejbohatsí dvě procenta Nigerijců vydělávají stejně jako nejchudsích 55 procent dohromady.

V době, kdy se Nigérie chystá pohřbít duchy někdejsích diktátorských režimů, nazrál čas pro odvážné reformy. Vedoucí představitelé země by se přitom měli zaměřit na jedinou klíčovou otázku: na nakládání s ropnými příjmy země.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/4WTyMTRcs