3

Jak rozproudit soukromé investice do rozvoje

ŠTRASBURK – Úspěšný hospodářský rozvoj se drží dobře známého schématu. Pozvednutí země z chudoby a její orientace na dráhu trvale udržitelného růstu vyžaduje tvrdou práci, vytvoření robustního systému majetkových práv a také – což je klíčové – soukromé investice.

Tato metoda se neomezuje na určitý konkrétní region či národ. Jak ukázal spektakulární růst v Asii, je přenosný napříč kulturami. Je tedy ostuda, že ho rozvojoví ekonomové a světové multilaterální instituce nedokážou systematicky aplikovat v rozvojovém světě.

Do rozvojových zemí se nalily miliardy pomoci, avšak nestačí to a výsledky jsou zklamáním. Světová banka odhaduje, že miliarda lidí si stále musí vystačit s méně než 1,25 dolaru denně, přičemž více než 800 milionů lidí nemá dost jídla. Rozvojové cíle tisíciletí se pokusily aplikovat na snižování chudoby všeobecnější přístup, ale nepodařilo se jim vyřešit základní příčiny.

Nové cíle trvale udržitelného rozvoje, které loni přijala Organizace spojených národů, jsou alespoň na papíře zlepšením. Problém je v tom, že vzletné ambice mívají vysokou cenu, a má-li být splněno všech 17 cílů, zůstává ve financích výpadek ve výši zhruba 2,5 bilionu dolarů. Takto velkou propast nemohou překlenout pouze finančně sužované vlády a daňoví poplatníci.