Jak předcházet příštím krizím

NEW YORK: Jak asi bude vypadat ekonomika v roce 1999 – bude to stejné jako loni? Vypadá to, jako by byly nedávné dramatické výbuchy na finančních trzích již jen vzdálenou vzpomínkou. Ruské a indonéské potíže je zdají tak vzdálené. Ovšem globální finanční systém stále vykazuje své základní vady. A dokud se těmito problémy nezačneme zabývat a pokud se z minulých let nepoučíme, do té doby bude systém stále ohrožen kolapsem.

Konjunktury i krachy jsou v oblasti finančních trhů poměrně vzácné jevy. Místo toho, aby se trhy pohybovaly jako kyvadlo, pohybují se jako vykolejený vlak, ničící jednu ekonomiku za druhou. Zhoupnutí ekonomického kyvadla není možné vyloučit docela, ale je potřebné je dostat pod kontrolu. Mezinárodní finanční instituce, především Mezinárodní měnový fond a Světová banka, ale byly stvořeny pro svět prostý jakýchkoliv větších kapitálových toků. V nedávné krizi tak MMF potvrdil, že je spíše částí problému, než jeho řešením.

Primárním posláním MMF je ochrana mezinárodního finančního systému. Jeho úkolem je zajistit to, aby dlužnická země byla schopna dostát svým mezinárodním závazkům, když ne hned, tedy alespoň v dohledné budoucnosti. Opatření, která zavádí v zadlužené zemi, zahrnují i řekněme kárné vysoké úrokové míry, jež slouží dvojímu účelu – jednak stabilizují směnné kursy a jednak přinášejí obchodní přebytek tím, že urychlují recesi. Oba procesy nepřímo podporují poskytovatele půjček, protože usnadňují splacení dluhů.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/tsBwPwqcs