870c620346f86f8c0f127f00_tb0526c.jpg Tim Brinton

Jak předejít příští krizi eura

LUCEMBURK – Mnoho píle a energie se dnes věnuje snaze institucionálně ukotvit mechanismus pro řízení krizí v eurozóně. Jedná se o správný a důležitý cíl. Mnohem významnější výzvou – již doprovodná diskuse z velké části postihuje – je ovšem potřeba krizové prevence.

Na předvánočním summitu Evropské unie se evropské hlavy států a vlád v zásadě dohodly, že Evropský mechanismus finanční stability (EFSF) se sídlem v Lucembursku, který byl v květnu 2010 ušit prakticky přes noc, nahradí v roce 2013 novým, stálým mechanismem evropské stability. Toto rozhodnutí – a rychlost, s níž ho bylo dosaženo – reflektuje pochopení faktu, že institucionální rámec eurozóny zůstane neúplný, dokud nevzniknou jasná pravidla pro řešení finančních krizí.

Jenže ačkoliv je jasné, že pro případ, že by eurozónu znovu zasáhla finanční nákaza, budou zřízena důkladná a dobře vybavená karanténní oddělení, mnohem účinnější by byla vakcína, která by infekci předešla. Na politické scéně se vývoji takové vakcíny bohužel věnuje málo pozornosti.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/7TFjMkCcs