Prezident Lyndon Ronald Bush

Prezident Bush propustil a vyměnil ministra financí své vlády a hlavního ekonomického poradce. Budou tyto změny k něčemu? Historik ekonomie Harold James zasazuje Bushovu ekonomickou strategii do jejího historického rámce a vrací se k dřívějším americkým hospodářskopolitickým neúspěchům.

V devadesátých letech byl mezinárodní ekonomický a finanční systém stabilnější než v předchozích desetiletích, a to i přes hospodářské otřesy v letech 1997-1998. Tato stabilita se teď ale rychle vytrácí - a to společně s konsensem, na němž spočívala.

Jedním z nejdůležitějších prvků konsensu devadesátých let - známého globálně pod názvem washingtonský konsensus - byla myšlenka fiskální odpovědnosti. Ve Spojených státech byl příslib fiskální ,,spořádanosti" odpovědí na zjištění Clintonovy administrativy, že vyrovnané rozpočty stabilizují finanční trhy, snižují náklady na půjčování, a tím pádem generují vyšší růst. Clintonova strategie prošla dokonce skeptickým Kongresem, byť se Clinton musel vzdát řady sociálních opatření, která nasliboval během své prezidentské kampaně v roce 1992.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ZPtEZyn/cs;