Na návrat SARSu se připravme už teď

Každou zimu onemocní po celém světě miliony lidí chřipkovitým onemocněním a navstíví svého lékaře. Někteří pacienti jsou skutečně nakaženi chřipkou, jiní trpí nachlazením nebo dalsími respiračními infekcemi, z nichž větsina se také nejčastěji vyskytuje v zimě. Toto nadcházející období chřipek bude znamenat nový obrat: lékaři budou muset mít na paměti, že mezi těmito pacienty se může ukrývat malá skupinka nakažených SARSem, respiračním onemocněním, jež pravděpodobně také bude sezónní a jehož rané příznaky téměř nelze rozeznat od příznaků chřipky.

Vyskytne-li se letos na podzim mezi miliony chřipkovitých onemocnění třeba jen několik případů SARSu, bude nezbytné je rozpoznat a izolovat, aby se zabránilo opakování epidemie, která na začátku roku sužovala Čínu. Najít tyto případy mezi tak ohromným počtem výskytů chřipky a jiných onemocnění bude ovsem těžké. Paradoxně nejlepsím způsobem, jak by se zdravotnictví mohlo na možný zimní návrat SARSu připravit, je vyvinout zvlástní úsilí, jehož cílem by bylo omezit síření chřipky a urychlit její diagnózu.

To by se mohlo prokázat jako tvrdý politický ořísek. Ačkoliv se to dalo očekávat, je nesťastné, že pozoruhodný úspěch celosvětového úsilí o získání kontroly nad sířením SARSu - zejména na Tchaj-wanu a v pevninské Číně - přivedl některé pozorovatele k pochybnostem, jestli nebezpečnost nemoci nebyla ,,nafouknutá``. Ale luxus se takto tázat si můžeme dovolit jen díky tomu, že se prostřednictvím přísných opatření podařilo zabránit síření infekce.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/DlAGKP3/cs;