Síly budoucnosti

Při zpětném ohlédnutí za bouřlivým rokem, který se nyní chýlí ke konci, cítí člověk pokušení zaměřit se na to, co vedoucí američtí představitelé začali označovat za širší Střední východ. Takový pohled nás očividně přivede do Iráku, do Izraele a do Palestiny – a také k terorismu.

Trvalý mír na Blízkém východě by mohl vést k větší prosperitě a spolupráci ve světě. Použijeme-li však širší měřítko, pak se problémy na Blízkém východě jeví pouze jako jeden aspekt hlubších posunů mezi světovými mocnostmi. Tektonické změny vyplavaly v roce 2004 na povrch. Začali jsme vidět „síly budoucnosti“, abychom si vypůjčili titul nedávného bestselleru bývalého německého kancléře Helmuta Schmidta.

Exkancléř Schmidt si je jist dvěma různými vývoji. Spojené státy zůstanou klíčovým hráčem a moc Číny bude i nadále růst. Méně jist si je již budoucností Evropy, Ruska a Blízkého východu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/3ZwZQ4i/cs;