Chudoba a teror

V poslední době se rozmáhá značně plytký názor, že chudoba plodí terorismus. Mezi chudobu a kořeny terorismu samozřejmě žádné prosté rovnítko klást nelze, a přesto je na těchto povrchních postřezích něco pravdy. Chudoba nestojí za zrodem islámského terorismu; s chudobou vsak islámstí teroristé dokáží umně manipulovat ve svůj prospěch. A to je hlavní důvod, proč se jakákoli smysluplná a schůdná strategie musí věnovat otázkám ekonomického rozvoje.

Prvním takovým bodem, který si musíme dobře uvědomit, je, že k nepříznivému zvratu ve vývoji doslo před asi třiceti lety, kdy OPEC nechal světovou ekonomiku zažít dva ropné soky. Rozvinuté země se okamžitě přestaly zabývat růstem a začaly bojovat s inflací. Světový růst se s výjimkou východní Asie dramaticky zpomalil a růst světového obchodu se snížil o polovinu.

Země sdružení OPEC bohatly, zatímco zbytek rozvojových zemí musel bojovat s neudržitelnými obchodními deficity a zadlužeností. Větsina těchto zemí zažívala záporný růst. Během 80. a 90. let zažila polovina rozvojových zemí, jež jsou členem MMF, vážné finanční krize a byla nucena snížit sociální výdaje, následkem čehož výrazně stoupala chudoba, nerovnost a riziko civilních ozbrojených střetů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/6fweSp5/cs;