harrington27_MOHAMMED ABEDAFP via Getty Images_soup kitchen poverty Mohammed Abed/AFP via Getty Images

Riziko postpandemické nestability

ATLANTA – Jak očkování posiluje naděje, že pandemie skončí, rychle se množí prognózy ohledně světa po covidu. Od předjímání přebudované ekonomiky po předpovědi toho, jak lidé budou žít, pracovat a hrát si, experti se ze všech sil snaží extrapolovat dění, které dal virus do pohybu.

Ve Spojených státech je většina prognostiků, ať na Wall Street nebo ve Washingtonu, fixovaná na krátkodobé vyhlídky: jmenovitě na pravděpodobnost vyššího hospodářského růstu USA po masové vakcinaci (ta uvolní spotřebitelské výdaje) a novém rekonvalescenčním balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů. Dva ekonomové Mezinárodního měnového fondu naštěstí do převažující býčí pozitivity vnesli určitou rovnováhu.

Philip Barrett a Sophia Chen nabízejí dlouhodobější perspektivu a zdůrazňují, že politické dopady pandemie se teprve projeví. Jak společně s Nan Li poznamenali v blogovém příspěvku na počátku února, „historie překypuje příklady vzplanutí nemocí vrhajících dlouhé stíny sociálních důsledků“. Společenské zjizvení od takových hromadných tragédií se povětšinou neobjeví po léta a není důvod si myslet, že pandemie koronaviru bude výjimkou. V souladu s tímto dějinným vzorcem dnešní lockdowny, omezená mobilita a krizí vyvolané projevy národní jednoty pouze maskují plné účinky pandemie.

https://prosyn.org/hLF81V3cs