Bloomberg/Getty Images

Má Británie vystoupit z EU?

STANFORD – V letošním roce, kdy si připomínáme 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara, čelí Velká Británie existenční otázce: Být, či nebýt „evropská“. Až budou Britové v červnu hlasovat o setrvání v Evropské unii, bude pro správné rozhodnutí zapotřebí, aby nebrali v potaz zveličování na obou stranách debaty a pečlivě se zamysleli nad otázkou, co by takzvaný „brexit“ skutečně pro jejich zemi znamenal.

Hlavní témata, která budou utvářet rozhodnutí voličů, se týkají obchodních vztahů, regulací a rozpočtu, dále zahraniční politiky a bezpečnosti a nakonec i domácích otázek, jako jsou sociální systém a imigrace. Pak jsou zde otázky týkající se hmotných i emocionálních přínosů a záporů spojených s členstvím v EU se všemi jejími pravidly, regulacemi a byrokraty. Volba je „buď, anebo“, avšak všechny zmíněné otázky rozhodně nejsou černobílé.

Velká Británie je se zbytkem EU hluboce obchodně propojená. Unie představuje nejvyšší podíl na celkovém britském exportu a importu – obě čísla dosahují přibližně 30% britského HDP. Brexit by měl proto značné důsledky pro obchodní toky nejen mezi Británií a EU, ale i v ostatním světě. Jaké by tyto důsledky byly, to závisí na podmínkách a načasování nových obchodních dohod.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fI88UXC/cs;