us traders sad Mario Tama/Getty Images

Co způsobí příští americkou recesi?

BERKELEY – Během uplynulých 40 let ekonomika USA zažila čtyři recese.Z těchto čtyř měl konvenční příčinu jen vleklý útlum let 1979-1982. Federální rezervní systém USA se domníval, že inflace je příliš vysoká, a tak ekonomiku vzal přes hlavu cihlou zvyšování úrokových sazeb. Pracující v důsledku toho zmírnili požadavky na růst mezd a firmy osekaly plánované zvedání cen.

Ostatní tři recese byly vždy způsobeny poruchami na finančních trzích. Po krizi úspor a půjček v letech 1991-1992 přišlo v období let 2000-2002 splasknutí internetové bubliny a poté v roce 2007 zhroucení trhu s podřadnými hypotékami, které v následujícím roce vyvolalo globální finanční krizi.

Na počátku ledna 2019 jsou inflační očekávání podle všeho dobře ukotvena na 2 % ročně a Phillipsova křivka – odrážející vztah mezi nezaměstnaností a inflací – zůstává neobvykle plochá. Významný vliv na ceny a mzdy nemají převisy ani deficity výroby či zaměstnanosti oproti trendům potenciálního výstupu či přirozené míry.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/fF6nUL6cs