berglof21_Christian Charisiuspicture alliance via Getty Images_danske bank Christian Charisius/picture alliance via Getty Images

Finanční kořist populistů

LONDÝN – Skandály s praním špinavých peněz v Danske Bank a Swedbank už vedly k pádu výkonných ředitelů obou ústavů a způsobily propad cen jejich akcií. Tyto skandály související především s pobočkami těchto severských bank v Estonsku patrně také urychlí stahování zahraničních bank z rozvíjející se Evropy.

Zahraniční banky bezpochyby tváří v tvář obrozeným populistickým atakům ve střední a východní Evropě a čím dál ostražitějším regulačním a dohledovým orgánům doma přehodnotí své už teď chřadnoucí vazby na region. Pravda, banky už svou expozici vůči rozvíjející se Evropě musely osekat po přílišné expanzi svého působení před finanční krizí. Jenže ač by jim další stahování mohlo snížit rizika, poškodilo by budoucí růst regionu.

Exodus z rozvíjející se Evropy je součástí globálního ústupu od přeshraničního bankovnictví v reakci na finanční krizi. V období před roky 2008-2009 evropské banky sloužily jako spojky pro americké ústavy, které se zdráhaly se rozvíjejícím se ekonomikám přespříliš otevřít. Když teď Evropané couvají, americké banky část uvolněného prostoru obsadily. Kromě toho expandují trhy s firemními dluhopisy. Rizika se z bank rozšířila do zbytku finanční soustavy, z velké části neregulované.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/qcYSfhjcs