Populisté mohou být v právu

Věští vzestup levicově orientovaných vlád v Latinské Americe, zejména volba Evo Moralese na post prezidenta Bolívie, posun ke krajní levici napříč kontinentem? Je znakem odmítnutí zahraniční politiky Spojených států v regionu? Povede například k opětovnému znárodnění rozsáhlých bolivijských ložisek zemního plynu?

To jsou zásadní otázky, ale uniká jim podstatnější význam vzestupu někoho, jako je Morales, neboť se jedná o prvního domorodce zvoleného v Bolívii do funkce hlavy státu. Jeho vítězství je znamením pokroku v celkové demokratizaci Latinské Ameriky, s pozitivním dlouhodobým významem pro hospodářský a sociální rozvoj v regionu.

Abychom pochopili proč, je užitečné podívat se zeširoka na latinskoamerické dějiny a hospodářský rozvoj. Společnosti obou amerických kontinentů zformovala evropská poroba domorodých populací a rasové a etnické rozpory, jež následovaly. Jak USA, tak Latinská Amerika se s těmito dějinnými rozdíly vyrovnávají dodnes.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/DttKxeJ/cs;