15

Jak zvládnout ekonomické důsledky nacionalismu

LAGUNA BEACH – Situace po nečekaném červnovém odhlasování odchodu Velké Británie z Evropské unie je předmětem bedlivého sledování. Lidé z celého světa a zejména z Evropy chtějí vědět, jak bude brexit probíhat – nejen proto, aby řešili jeho konkrétní dopady, ale i proto, aby zjistili, co se pravděpodobně bude dít v případě, že i další blížící se hlasování vychýlí misky vah ve prospěch nacionalistických agend.

Tyto agendy každopádně zažívají politický návrat. V Německu, kde se napřesrok uskuteční parlamentní volby, roste podpora krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), dokladem čehož je i dobrý výsledek této strany v nedávných zemských volbách. Ve Francii zase šéfka Národní fronty Marine Le Penová doufá, že se příští rok v prezidentských volbách vyveze na vlně nacionalismu k moci.

A tento trend se neomezuje na Evropu. Ve Spojených státech slíbil republikánský prezidentský kandidát Donald Trump, že zavede cla na obchod s Čínou, postaví zeď na hranicích s Mexikem a zakáže vstup do země muslimům.

Jaké ekonomické dopady by tedy měl hlas ve prospěch nacionalismu? Soudě podle referenda o brexitu by mezi okamžité důsledky patřily chaos na finančních trzích a šok ve spotřebitelské a investorské důvěře. Poměrně záhy by však nastal ekonomický a finanční klid. Skutečná otázka zní, co se bude dít pak.