Krátký pochod populismu ve střední Evropě

Novými členskými zeměmi Evropské unie ve střední Evropě obchází strašidlo – strašidlo populistického nacionalismu. Strana Právo a spravedlnost (PiS) právě vyhrála parlamentní i prezidentské volby v Polsku, zatímco populistické a nacionalistické politické síly by mohly příští rok nabýt vrchu ve volbách v Maďarsku, České republice a na Slovensku.

Jde o závažný vývoj. Patnáct let byla střední Evropa příkladným studentem demokratizace. Nyní by podle bývalého českého prezidenta Václava Havla mohl tento region zabřednout do „mírného dusna“. Dokonce i Havlův nástupce Václav Klaus brojí proti multikulturalismu a úpadku tradičního evropského národního státu. Co se stalo?

Paradoxně je součástí problému sama EU – ač je vnímána jako záruka stability a pokroku. Země, které v loňském roce vstoupily do EU, prošly na základě lákavého příslibu členství 15 lety sociálních, hospodářských, právních a politických změn, jejichž rozsah neměl v moderních evropských dějinách obdoby. Došlo k rychlé modernizaci veřejných institucí, zavedení politické demokracie a vytvoření standardní tržní ekonomiky. Obyčejní lidé se však ocitli pod obrovským tlakem, aby se rychle a někdy i bolestně přizpůsobili.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/qUrMe3t/cs;