Globe facing Europe

Odvraťme Evropu od propasti

DAVOS – V roce 2007 dostaly Spojené státy vážnou – a vysoce nakažlivou – hospodářskou chřipku. O osm let později se tato země konečně přesvědčivě zotavuje – tak přesvědčivě, že americký Federální rezervní systém v prosinci poprvé po téměř deseti letech zvýšil základní úrokovou sazbu. Evropa však zůstává ve špatné kondici. Nejenže se stále nezotavila z chřipky, kterou dostala po roce 2008, ale kvůli množícím se krizím dnes nemá daleko k tomu, aby se u ní rozvinul zápal plic.

Nejlepší obranou proti patogenům je silný imunitní systém. A právě ten dnes Evropě schází v podobě politických lídrů, kteří dokážou svým lidem poskytnout inspirující a dopředu orientovanou vizi. Politická deziluze dosahuje úrovně, kterou kontinent naposledy zažil v temných časech 30. let minulého století, a riziko, že Evropa podlehne ničivým silám populismu, je stále větší.

Je však příliš brzy házet flintu do žita. Právě naopak: Evropa je v situaci, kdy může dlouhodobě uspět. Abychom si tuto budoucnost zajistili, musí se evropská politická garnitura přestat lopotně potýkat s krizemi, jakmile vypuknou, a místo toho se musí začít zaměřovat na širší rámec věcí, předvídat a řešit problémy a opět inspirovat lid.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/3T9vjy0/cs;