Farage Matt Cardy/Stringer

Opuštění pokroku

PAŘÍŽ – Margaret Thatcherová a Ronald Reagan jsou vzpomínáni v souvislosti s revolucí laissez-faire, již zpočátku 80. let zahájili. Vedli kampaně a zvítězili se slibem, že volnotržní kapitalismus sejme pouta růstu a prosperitě. Duchovní otec brexitu Nigel Farage, tehdejší lídr Strany nezávislosti Spojeného království, a americký prezidentský čekatel Donald Trump vedli v roce 2016 kampaně a zvítězili na základě něčeho úplně jiného: nostalgie. Výmluvné je, že stavěli na slibech, že „získají zpět kontrolu“ a „vrátí Americe velikost“ – jinými slovy že vrátí čas.

Jak postřehl Mark Lilla z Columbijské univerzity, Spojené království a USA nejsou jediné země zažívající obrodu zpátečnictví. V mnoha vyspělých i rozvíjejících se zemích se najednou minulost zdá mnohem přitažlivější než budoucnost. Ve Francii se Marine Le Penová, kandidátka nacionalistické pravice v nadcházejících prezidentských volbách, výslovně dovolává éry, kdy francouzská vláda ovládala hranice, chránila průmysl a řídila měnu. Taková řešení v 60. letech fungovala, tvrdí vůdkyně Národní fronty, takže jejich opětovné zavedení by znovu přineslo prosperitu.

Je zřejmé, že u voličů napříč Západem takové apely padají na úrodnou půdu. Hlavní okolnost, z níž tento posun postojů veřejnosti vyrůstá, tkví v tom, že mnoho občanů ztratilo víru v pokrok. Nevěří už, že jim budoucnost přinese zlepšení materiální situace a že jejich děti budou žít lepší život než oni sami. Bojí se pohlédnout vpřed, a proto se obracejí zpátky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kkhOm6u/cs;