Pope Francis Evandro Inetti/ZumaPress

Nový pohled na nadvládu člověka

PRINCETON – Minulý měsíc zveřejnil papež František svou historickou encykliku s názvem Laudatio Sineboli „Tobě buď chvála“. Své papežské jméno si zvolil proto, vysvětluje v textu, že pokládá svatého Františka z Assisi „za skvělý příklad péče o zranitelné a za příklad radostně a autenticky žité integrální ekologie“. Jeho jmenovec prý ukázal, že starost o přírodu nelze oddělovat od spravedlnosti ve vztahu k chudým, od společenských závazků a vnitřního pokoje.

Název encykliky odkazuje na Píseň bratra Slunce, chvalozpěv svatého Františka oslavující Boha všeho stvoření – jde o nejzásadnější výraz environmentálního holismu v římskokatolické tradici. Přesto se chvála „bratra Slunce“ a „sestry Luny“ zdála být ve své době tak blízká uctívání přírody, že někteří lidé pochybovali, zda se kdy může stát součástí hlavního proudu katolického myšlení.

Dnes jsou tyto pochybnosti rozptýleny. Františkův předchůdce, papež Benedikt XVI., začal obracet pozornost církve k potřebě trvalé ekologické udržitelnosti. František dovedl tento proces ještě mnohem dál.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/USeQsbYcs