Populace a papež

MELBOURNE – Když se papež František minulý měsíc vracel z Filipín, řekl novinářům o ženě, která měla sedm dětí císařským řezem a nyní byla znovu těhotná. To, jak řekl, bylo „pokoušení Boha.“ Zeptal se jí, jestli po sobě chce zanechat sedm sirotků. Dále řekl, že katolíci odsouhlasili způsoby pro regulaci porodnosti a měli by praktikovat „zodpovědné rodičovství“ spíše než „množení se jako králíci.“

O „králičím“ komentáři papeže Františka bylo hodně napsáno v médiích, ale již méně se psalo o jeho tvrzení, že by žádná vnější instituce neměla vnucovat své postoje k regulaci velikosti rodiny v rozvojovém světě. „Každý člověk“ by měl být schopen zachovat si vlastní identitu, aniž by byl „ideologicky kolonizován“, trval na svém papež.

Ironií této poznámky je, že na Filipínách, zemi, která má více než 100 milionů obyvatel, ze kterých jsou čtyři pětiny římskokatolického vyznání, je to právě katolická církev, která byla ideologickým kolonizátorem. Koneckonců je to církev, kdo se vytrvale snažila vnucovat odpor k antikoncepci, kdy oponovala dokonce i poskytování antikoncepce vládou venkovské chudině.

https://prosyn.org/f3ErGOycs