Papežové, světci a náboženská konkurence

CAMBRIDGE – Zvolit prvního neevropského papeže už bylo dávno načase. V domovském regionu papeže Františka, Latinské Americe, koneckonců žije téměř polovina (44%) světových katolíků. Katolická církev však tam i jinde stále více vyklízí pozice protestantské konkurenci.

Stačí se podívat na statistiku. Nejrychleji rostoucím světovým náboženstvím podle počtu konverzí je evangelikalismus – a tento trend jen potrhuje silnou expanzi protestantství v tradičně římskokatolické Latinské Americe. V roce 1900 představovali protestanti pouhá 2,2% latinskoamerické populace, zatímco v roce 2010 jich bylo 16,4%, přičemž růst probíhal převážně na úkor katolíků, jejichž podíl na celkovém počtu obyvatel klesl z 90,4% na 82,3%.

Katolická církev tuto konkurenci chápe, ale čelí chronickému nedostatku kněží. V důsledku toho se důležitým prostředkem k udržení věrných stává tvorba světců.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Vg3pI33/cs;