Problém s HDP chudých zemí

SEATTLE – Ani v dobrých finančních časech rozpočty na rozvojovou pomoc rozhodně nepřekypují penězi. Vládní představitelé a dárci musí přijímat obtížná rozhodnutí, kam soustředit své omezené prostředky. Podle čeho rozhodnete, které země by měly dostat levné úvěry nebo levnější vakcíny a které si mohou dovolit financovat vlastní rozvojové programy?

Odpověď zčásti závisí na tom, jak měříme růst a zlepšování životů lidí. Jedním z ukazatelů je tradičně HDP na obyvatele – hodnota zboží a služeb vytvořených v určité zemi za rok, vydělená počtem obyvatel této země. V nejchudších zemích však může být HDP jako indikátor nepřesný, což znepokojuje nejen politiky nebo lidi jako já, kteří čtou spoustu zpráv Světové banky, ale i každého, kdo chce využívat statistiku jako podklad pro rozhodování o pomoci nejchudším lidem na světě.

Už dlouho věřím, že HDP plně nevystihuje růst ani v bohatých zemích, kde je jeho měření docela důmyslné, poněvadž lze jen velmi obtížně porovnávat spotřební koše z různých časových období. Ve Spojených státech byly například encyklopedie v roce 1960 drahé, ale pro rodiny se zvídavými dětmi měly obrovskou hodnotu. (Mluvím z vlastní zkušenosti, protože jsem strávil mnoho hodin nad mnohosvazkovou World Book Encyclopedia, kterou rodiče mně a sestře koupili.) Dnes mají děti díky internetu přístup k mnohem většímu množství informací zdarma. Jak zahrnete toto do HDP?

https://prosyn.org/HSx6OjKcs